Bitcoin jak zacząć

Bitcoin czym jest i jak działa?

Bitcoin początek

Rewolucyjne odkrycie Satoshi Nakamoto – to jest jednego człowieka bądź grupy osób, bo nie wiadomo, kto kryje się pod tym pseudonimem – przekonuje do siebie coraz więcej osób. Chodzi o nowy pieniądz, wprowadzony do powszechnej wymiany w 2009 roku, oparty na kryptografii, o nazwie Bitcoin. Jest to kryptowaluta, która funkcjonuje w internecie, ułatwiając życie w najróżniejszych sytuacjach sporej liczbie użytkowników wirtualnej sieci. Bitcoiny są podzielone na sto milionów mniejszych jednostek, które nazwano satoshi.

Jak działa Bitcoin?

Nowoczesna waluta działa w oparciu o transfer pieniędzy między rachunkami, przy wykorzystaniu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie operacje są jawne, a ponadto ich historię kumuluje i przechowuje się w specjalnej bazie danych. Aby ograniczyć rozmiar magazynu stosuje się przy tym drzewo funkcji skrótu. Twórcy kryptowaluty pomyśleli o tym, aby nie dopuścić do wydawania pieniędzy na ten sam cel dwa lub więcej razy. Wykorzystano bowiem sieć, która implementuje rodzaj rozproszonego serwera czasowego z zastosowaniem koncepcji łańcuchowych dowodów matematycznych poszczególnych zrealizowanych działań.

Ile będzie Bitcoinsów?

Każda propozycja zmiany w kodzie open source, który jest wykorzystany w Bitcoinie, musi zostać zatwierdzona przez większość użytkowników tej waluty. Trudno zatem tutaj cokolwiek ukryć. Poza tym, w przeciwieństwie do walut starej daty, Bitcoin nie jest podatny z jednej strony na celowe manipulacje, ale również na jakiekolwiek przypadkowe ingerencje. Na uwagę zasługuje fakt, że Bitcoin nie posiada centralnego emitenta, a jednocześnie ma on charakter deflacyjny. Siła nabywcza tej waluty rośnie wraz z upływem czasu dzięki kontrolowaniu inflacji i ograniczeniu liczby jednostek do 21 milionów. Z takiego rozwiązania cieszą się zapewne zwolennicy surowej polityki monetarystycznej. Ustalony limit emisji Bitcoinów oznacza, że w przypadku danej waluty nie ma mowy o procederze dodrukowania pieniądza, jak to się dzieje z innymi, co oczywiście obniża siłę nabywczą złotówki, dolara itd.

Portfel Bitcoin

Argumentem przemawiającym za używaniem internetowej waluty jest z pewnością fakt, że posługiwanie się nią okazuje się bardzo proste. Konieczne jest jednak zainstalowanie na komputerze oprogramowania albo wystarczy tylko założyć konto w jednym z serwisów, po czym wygenerować adres własnego portfela. Kiedy już się to przeprowadzi, dokonywanie wszelakich transakcji w nieograniczony sposób jest całkowicie nieskrępowane. Bitcoiny są tanie w użyciu. Nie występują koszty znane z transferów bankowych, które towarzyszą walutom starego typu, to jest między innymi przewalutowania i prowizje. Odbiorca otrzymuje wysłane środki w ciągu kilku minut. Poza tym, kryptowaluta daje możliwość zachowania każdemu niemal stuprocentowej anonimowości. Bitcoiny są bezpieczne pod wszelakim względem. Zapewne liczba osób, korzystających z możliwości, jakie daje opisana właśnie nowoczesna waluta, będzie z czasem szybko się powiększała, co jednocześnie oznacza niepewną przyszłość innych, narodowych pieniędzy.

Jak zdobyć Bitcoin?

Tę kryptowalutę można zdobyć w różnych miejscach w wirtualnej sieci. Jednym z nich jest giełda, gdzie cenę Bitcoinów ustalają najlepsze mechanizmy wynalezione w ekonomii, a więc wolny rynek. Kolejne miejsce to kantor. Nie dochodzi tutaj do rejestrowania osoby chętnej do dokonania transakcji, co zdecydowanie przemawia na rzecz takiego sposobu zdobycia nowoczesnej waluty. Zakup jest oczywiście droższy aniżeli sprzedaż, ponieważ tak jak w tradycyjnym kantorze różne są ustalane ceny. Wszystko odbywa się bardzo szybko, dzięki czemu bez zbędnej zwłoki można będzie posiąść potrzebną ilość Bitcoinów. Jest jeszcze jeden sposób na ich pozyskanie, a mianowicie można to zrobić bezpośrednio od kontrahenta, za pośrednictwem jednego z serwisów, gdzie znajdują się konkretne ogłoszenia. Giełda do najszybszy sposób na zdobycie Bitcoina, aktualnie najlepsza giełda w Polsce to BitBay

Wydobywanie kryptowaluty

Posiadacze komputerów mogą stać się właścicielami Bitcoinów na rozmaite sposoby. Ciekawym jest fakt, że pomysłodawcy jej stworzenia wymyślili ciekawy model działania w sieci. Zdobycie tej kryptowaluty okazuje się łatwiejsze dla zainteresowanego wówczas, kiedy inne osoby rezygnują z chęci z ich uzyskania. Jest tak w związku z wprowadzeniem wielkich farm serwerów. Jeśli dużo osób w tym samym czasie chce zdobyć Bitcoiny, wówczas działa pewnego rodzaju blokada, która utrudnia ten proces. Łatwiej jest po rezygnacji kolejnych osób. Nagrodzeni zatem okazują się najbardziej wytrwali, jednakże główną zaletą zaprezentowanego mechanizmu jest samoregulacja, która ogranicza  negatywne skutki nadmiernej ilości Bitcoinów na rynku finansowym. Zupełnie inaczej jest w przypadku pieniądza starego typu, gdzie można go oczywiście zdobyć w sposób nieograniczony.  

Druga strona medalu

Trzeba wziąć pod uwagę pewną słabość tej nowoczesnej waluty, z którą jeszcze nie wiadomo w jaki sposób sobie poradzić, jest łatwa dostępność dla przestępców. Mogą oni ją wykorzystywać w nielegalny sposób. Brak kontroli ma bowiem również negatywne skutki. To właśnie możliwość użycia Bitcoinów w sposób niezgodny z prawem prowadzi do niechęci rządów wielu państw, które są ostrożne z wyrażaniem zgody na wykorzystywanie tej waluty na swoim terytorium. Jak się okazuje, nie lada problemem staje się znalezienie zabezpieczenia dla użycia tej kryptowaluty w sposób, który mógłby wręcz prowadzić do rozwoju szarej strefy. Podobną ostrożność wykazują również organizacje i instytucje międzynarodowe.

Poszczególne państwa w rozmaity sposób podchodzą do tematu wirtualnej waluty. Chiny nie zamierzają wyrażać zgody na wymianę Bitcoinów w tamtejszych bankach. Także w Polsce nie są one legalnym środkiem płatności i zysk z obrotu kryptowalutą podlega takiemu samemu opodatkowaniu, jak w przypadku dochodów pochodzących z praw majątkowych. Jeden z istotnych organów dla stanu finansów Wielkiej Brytanii uznaje tę kryptowalutę za pieniądz prywatny, co oznacza, że nie wystąpi w jego przypadku wielokrotne opodatkowanie Vatem transakcji wykonywanych przy jej użyciu. Podobnie rzecz wygląda w przypadku Niemiec. Uznanie Bitcoina przez poszczególne rządy państw świata, zdaniem wielu ekspertów, jest kwestią czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *