Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta potrzeba rynku

Wynalezienie takiego sposobu dokonywania transakcji pomiędzy kontrahentami śmiało można uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń XXI wieku. Waluty kryptograficzne, w skrócie nazywane kryptowalutami stają się coraz bardzie popularne, szczególnie na zachodzie Europy. Czy są takie wirtualne pieniądze i jakie rewolucyjne zmiany wprowadziły do życia wielu osób? Bazują one na kryptografii i w formie umownych jednostek tworzą nowatorski system księgowy, który pokazuje, jaki jest stan posiadania poszczególnych użytkowników. Wszystko sprowadza się do stworzenia portfeli, czyli węzłów systemów, które mogą być kontrolowane tylko przez posiadacza klucza prywatnego. Nie jest przy tym możliwe, aby dwa razy została wykorzystana ta sama jednostka kryptowaluty.

Rozmaite mechanizmy, zastosowane w przypadku takiego wirtualnego pieniądza, sprawiają, że nie występują niekorzystne zjawiska, znane w systemach finansowych, jakie opierają się na starych walutach. Nie ma chociażby sytuacji dodrukowania pieniądza, a co za tym idzie zmniejszania jego siły nabywczej przez inflację. Kryptowaluty mają charakter deflacyjny, co oznacza, że absolutnie w dużym stopniu odzwierciedlają one wartość, którą reprezentują oficjalnie. Być może jest to jeden z powodów, które sprawiają, że rządy różnych państw niechętnie patrzą na kryptowaluty i nie chcą wpuścić ich do systemu finansowego. Tak jest chociażby w Polsce, ale i Chinach. Część krajów zachodnioeuropejskich jest przychylna.

Na uwagę zasługuje fakt, że takie wirtualne waluty, których jest co najmniej trzysta, są tanie w użyciu, gdyż nie występują koszty bankowe, a przy tym użytkownicy pozostają niemal anonimowi. Elektroniczny obrót tylko kryptowalutami odbywa się szybciej, aniżeli przy pieniądzach starszej daty, co również zachęca do ich zdobywania. Każdy z użytkowników ma sporą wolność, a przy tym oszczędza czas oraz pieniądze, które wydaje przy tradycyjnych transakcjach. Wymiana nowoczesnych środków płatniczych może się odbywać co najmniej na trzy sposoby, to jest twarzą w twarz, w kantorze lub za pośrednictwem wirtualnej giełdy.

Wśród licznych kryptowalut najpopularniejszą jest Bitcoin, który jest znany od ośmiu lat. Zdecydowanie należy stwierdzić, że to on otwiera oczy ludziom znającym się na finansach. Zdobycie pierwszych jednostek tej waluty nie stwarza problemów, ponieważ wystarczy kupić na kryptowalutę na giełdzie bitbay. Oczywiście, są też pewne mankamenty kryptowalut. Równie łatwo jest je zdobyć osobom o złych intencjach, to jest przestępcom, którzy za pośrednictwem nowatorskiego spojrzenia na pieniądz, mogą upłynnić posiadane środki i prowadzić rozmaite interesy. Znalezienie sposobu na uniknięcie takich sytuacji pozwoliłoby na pozbawienie argumentów przeciw politykom, którzy nie są przychylni dla funkcjonowania kryptowalut. Nie ulega jednak wątpliwości, że już jest to przyszłość finansów, z czego na pewno nie będą zadowoleni konserwatyści, to jest osoby bardzo przywiązane do narodowych walut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *