Bitcoin

Bitcoin czym jest i jak działa?

Bitcoin

bitcoin

Bitcoin (skrót BTC) to najnowszy rodzaj waluty na miarę XXI wieku, narzędzie do rozliczania się i dokonywania płatności. Nie ma jednak formy materialnej, istnieje wyłącznie w formie zapisu komputerowego w sieci „rozpiętej” pomiędzy użytkownikami, którzy z niego korzystają. Działa to w ten sposób, że komputery użytkowników wymieniają się między sobą zaszyfrowanymi informacjami dotyczącymi przeprowadzonych transakcji. Informacje te łączone są między sobą w sposób kryptograficzny tworząc tak zwany „łańcuch bloków”. W tym łańcuchu zapisane są wszystkie transakcje od początku istnienia tej wirtualnej waluty. Bitcoin jest to innowacyjna wirtualna waluta najpopularniejszą jak na razie na świecie, która jest całkowicie niezależna od jakiejkolwiek banków, rządów czy instytucji.

Kto stworzył Bitcoin’a

twórca bitcoin

Bitcoin pojawił się w 2008 roku. Początkowo był pomysłem eksperymentalnym jakiejś osoby lub grupy osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W styczniu 2009 roku powstał pierwszy blok Bitcoinów, nazywany blokiem początku (Genesis block), czasami oznaczany także jako Block 0. Sześć dni później uruchomiony został Bitcoin w wersji v0.1. W tym momencie zaczęła się historia najpopularniejszej dziś kryptowaluty. Do końca 2009 roku dodano jeszcze 32 tys. bloków, co przełożyło się na ogólną liczbę 1,62 mln Bitcoinów. Wszystkie transakcje są dostępne publiczne (dzięki blockchain) i można z nich wyczytać, że zaledwie 1/4 z początkowej liczby Bitcoinów kiedykolwiek zmieniła właściciela. To oznacza, że ich twórca jest w posiadaniu ponad miliona BTC (1 mln BTC to dzisiaj prawie 1 mld dol.).

BitCoin zalety

zalety bitcoin

  • Najważniejszym atutem kryptowaluty jest wygoda jej użytkowania. Bitcoiny nie są przetwarzane w trakcie transakcji przez żadnych pośredników. Przy międzynarodowej wymianie handlowej bazującej na tradycyjnym pieniądzu spore koszty generuje przewalutowanie. Ponadto przelane Bitcoiny trafiają błyskawiczne na docelowe konto – niezależnie od tego, z jakich krajów uczestnicy biorą udział w transakcji. Operowanie kryptowalutą jest niezwykle bezpieczne, znacznie pewniejsze od przelewów za pomocą klasycznych kont pieniężnych.
  • Bitcoin posiada mechanizm obronny przed inflacją – jego zasoby będą zwiększać się tylko do limitu 21 milionów. Dojście do tej bariery zajmie jeszcze kilka dobrych lat, gdyż obecnie w obiegu jest ich nieco ponad połowa założonej sumy. Niemożliwe do wystąpienia są sytuacje “dodrukowywania” pieniędzy, znane przecież ze współczesnej praktyki państw.
  • I ostatnia, dla wielu kluczowa zaleta Bitcoinów – zapewniają one godną zaufania anonimowość podczas transakcji. To przekonuje tych, którzy ze strachem obserwują kolejne doniesienia o łamaniu prywatności internautów przez instytucje rządowe wielu państw.

Ile będzie Bitcoinów?

ile będzie bitcoinów

Każda propozycja zmiany w kodzie open source, który jest wykorzystany w Bitcoinie, musi zostać zatwierdzona przez większość użytkowników tej waluty. Trudno zatem tutaj cokolwiek ukryć. Poza tym, w przeciwieństwie do walut starej daty, Bitcoin nie jest podatny z jednej strony na celowe manipulacje, ale również na jakiekolwiek przypadkowe ingerencje. Na uwagę zasługuje fakt, że Bitcoin nie posiada centralnego emitenta, a jednocześnie ma on charakter deflacyjny. Siła nabywcza tej waluty rośnie wraz z upływem czasu dzięki kontrolowaniu inflacji i ograniczeniu liczby jednostek do 21 milionów. Z takiego rozwiązania cieszą się zapewne zwolennicy surowej polityki monetarystycznej. Ustalony limit emisji Bitcoinów oznacza, że w przypadku danej waluty nie ma mowy o procederze dodrukowania pieniądza, jak to się dzieje z innymi, co oczywiście obniża siłę nabywczą złotówki, dolara itd.

Portfel Bitcoin

bitcoin portfel

Argumentem przemawiającym za używaniem internetowej waluty jest z pewnością fakt, że posługiwanie się nią okazuje się bardzo proste. Konieczne jest jednak zainstalowanie na komputerze oprogramowania albo wystarczy tylko założyć konto w jednym z serwisów, po czym wygenerować adres własnego portfela. Kiedy już się to przeprowadzi, dokonywanie wszelakich transakcji w nieograniczony sposób jest całkowicie nieskrępowane. Bitcoiny są tanie w użyciu. Nie występują koszty znane z transferów bankowych, które towarzyszą walutom starego typu, to jest między innymi przewalutowania i prowizje. Odbiorca otrzymuje wysłane środki w ciągu kilku minut. Poza tym, kryptowaluta daje możliwość zachowania każdemu niemal stuprocentowej anonimowości. Bitcoiny są bezpieczne pod wszelakim względem. Zapewne liczba osób, korzystających z możliwości, jakie daje opisana właśnie nowoczesna waluta, będzie z czasem szybko się powiększała, co jednocześnie oznacza niepewną przyszłość innych, narodowych pieniędzy.

Jak zdobyć Bitcoin?

Tę kryptowalutę można zdobyć w różnych miejscach w wirtualnej sieci. Jednym z nich jest giełda, gdzie cenę Bitcoinów ustalają najlepsze mechanizmy wynalezione w ekonomii, a więc wolny rynek. Kolejne miejsce to kantor. Nie dochodzi tutaj do rejestrowania osoby chętnej do dokonania transakcji, co zdecydowanie przemawia na rzecz takiego sposobu zdobycia nowoczesnej waluty. Zakup jest oczywiście droższy aniżeli sprzedaż, ponieważ tak jak w tradycyjnym kantorze różne są ustalane ceny. Wszystko odbywa się bardzo szybko, dzięki czemu bez zbędnej zwłoki można będzie posiąść potrzebną ilość Bitcoinów. Jest jeszcze jeden sposób na ich pozyskanie, a mianowicie można to zrobić bezpośrednio od kontrahenta, za pośrednictwem jednego z serwisów, gdzie znajdują się konkretne ogłoszenia. Giełda do najszybszy sposób na zdobycie Bitcoina, aktualnie najlepsza giełda w Polsce to BitBay. nie ma sobie równych. Zobacz pełen opis i opinie giełdy bitbay.  

giełda bitbay

Druga strona medalu

Druga strona medalu

Trzeba wziąć pod uwagę pewną słabość tej nowoczesnej waluty, z którą jeszcze nie wiadomo w jaki sposób sobie poradzić, jest łatwa dostępność dla przestępców. Mogą oni ją wykorzystywać w nielegalny sposób. Brak kontroli ma bowiem również negatywne skutki. To właśnie możliwość użycia Bitcoinów w sposób niezgodny z prawem prowadzi do niechęci rządów wielu państw, które są ostrożne z wyrażaniem zgody na wykorzystywanie tej waluty na swoim terytorium. Jak się okazuje, nie lada problemem staje się znalezienie zabezpieczenia dla użycia tej kryptowaluty w sposób, który mógłby wręcz prowadzić do rozwoju szarej strefy. Podobną ostrożność wykazują również organizacje i instytucje międzynarodowe.

Poszczególne państwa w rozmaity sposób podchodzą do tematu wirtualnej waluty. Chiny nie zamierzają wyrażać zgody na wymianę Bitcoinów w tamtejszych bankach. Także w Polsce nie są one legalnym środkiem płatności i zysk z obrotu kryptowalutą podlega takiemu samemu opodatkowaniu, jak w przypadku dochodów pochodzących z praw majątkowych. Jeden z istotnych organów dla stanu finansów Wielkiej Brytanii uznaje tę kryptowalutę za pieniądz prywatny, co oznacza, że nie wystąpi w jego przypadku wielokrotne opodatkowanie Vatem transakcji wykonywanych przy jej użyciu. Podobnie rzecz wygląda w przypadku Niemiec. Uznanie Bitcoina przez poszczególne rządy państw świata, zdaniem wielu ekspertów, jest kwestią czasuBitcoin to kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *