co to jest BTC

Co to jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin to jedna z wielu kryptowalut, których obrót odbywa się za pomocą transakcji komputerowych. Nie podlega ona manipulacji żadnego państwa, ponieważ zdecentralizowana administracja nie wpływa w żaden sposób na inflację Bitcoina, jak również nie ma wpływu na gospodarkę handlową jakiegokolwiek kraju.

KUPUJ NAJTANIEJ KRYPTOWALUTY
Bezpieczne połączenie SSL

Jak zatem działa ta kryptowaluta? W skrócie, kryptowaluty sa elektronicznymi walutami. Nasz komputer jest swego rodzaju portfelem posiadanych środków kryptowaluty. Jeżeli jednak nie chcemy samodzielnie zarządzać pulą kryptowaluty, można jej przechowywanie zlecić zewnętrznej firmie, zajmującej się gromadzeniem wirtualnych portfeli. Jeżeli chcemy przesłać nasze Bitcoiny, można to zrobić na dowolny adres posiadacza konta Bitcoin. Warto podkreślić, iż Bitcoin jest jedną z
pierwszych opracowanych kryptowalut, utrzymującą się na rynku od 2009 roku, kiedy to Satoshi Nakamoto wprowadził ją o obiegu.

kryptowaluty

Jeżeli chcemy korzystać kryptowalut, musimy oczywiście posiadać portfel z dostępem do Internetu. Wtedy dzięki kluczom kryptograficznym, zawierającymi dowolną liczbę par Bitcoinów, możemy uczestniczyć w ich obrocie elektronicznej waluty. Warto pokreślić, że istnieją dwa rodzaje kluczy dostępu. Wyróżniamy wśród nich klucze prywatne i publiczne. Klucz publiczny kryptowaluty pomaga w określeniu miejsca źródłowego i docelowego transakcji. Są one znane i widoczne wszystkim
użytkownikom rynku kryptowalut. Autoryzacja przelewów i wypłat zabezpieczona jest natomiast kluczami prywatnymi, pozwalającymi na dokonywanie transakcji oraz ich potwierdzenia. Co ważne, takie klucze oraz adresy nie zawierają żadnych danych właściciela portfela i są absolutnie anonimowe. Chyba, że chcemy podzielić się na rynku naszym imieniem i nazwiskiem, to oczywiście można to zrobić.

  • Adresy, które wykorzystywane są do transakcji, zazwyczaj składają się z 34 znaków i rozpoczynają się cyframi 1 lub 3. Jest to oczywiście ułatwienie odczytu dla ludzi. W każdej chwili użytkownik może zmienić bez przeszkód adres, klucz prywatny czy publiczny, bez powiadamiania pozostałych użytkowników sieci.

KUPUJ NAJTANIEJ KRYPTOWALUTY
Bezpieczne połączenie SSL

W celu zrealizowania transakcji, należy powielać każdorazowo prosty cykl czynności. Osoba, która chce dokonać transferu Bitcoina na konto innego użytkownika, wpisuje liczbę Bitcoinów, dodając klucz publiczny, a całą transakcję podpisuje swoim prywatnym kluczem oraz wysyła komunikat do sieci peer- to- peer. Osoba docelowa sprawdza natomiast ilość przelewanej kryptowaluty oraz akceptuje transakcję. Co ważne, większość transakcji jest darmowa. Jeżeli jednak zależy nam na priorytetowym traktowaniu transferu, można uiścić opłatę wobec innych węzłów transakcji. Przyspieszenie całej transakcji, jak również ograniczenie spamu bardzo małych transakcji to podstawowe cele, którymi kierowane są dodatkowe opłaty transferów.

kopanie kryptowalut

Jak wszystkie operacje finansowe, zarówno gotówkowe, jak i bezgotówkowe, określane są przez poszczególne przepisy. Kryptowaluty wzbudzają w tej kwestii wiele kontrowersji, ponieważ nie są obejmowane nadzorem, kiedy są określane mianem dopuszczanych do obrotu, bądź niemożliwe do podjęcia kroków nadzoru. Europejski Bank Centralny wyjaśnił cały proces w ten sposób, iż kryptowaluty nie są definiowane jako zwyczajna waluta, dlatego gospodarka finansowa państwa nie może ingerować w rynek Bitcoina. Jako środek zdecentralizowanego nadzoru, podlega ona tylko przepisom przychodów i zysków inwestorów. Natomiast Senat w Brazylii stwierdzi, iż Bitcoin jako waluta internetowa nie wymaga regulacji prawnych.

Generowanie Bitcoinów ma charakter probabilistyczny, może się na nie zatem natknąć każdy w posiadaczy kryptowaluty. Ten proces generowania nazywany jest też mianem kopania, nazwanego tak ze względu na podobieństwo do kopania złota. Wszystkie węzły działają tutaj na zasadzie prób i błędów, a kiedy znajdzie się takie rozwiązanie dotyczącego emisji Bitcoinów, ogłaszane jest ono reszcie użytkowników, następnie deklaruje się posiadanie odpowiednio większej puli Bitcoinnów reszcie właścicieli kryptowalut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *