Czym jest kopanie kryptowalut?
Waluty wirtualne, czyli kryptowaluty, nie istnieją fizycznie, dlatego wiele osób dziwi się, że do ich wytworzenia konieczne jest wykonanie pewnej pracy. Pracą tą jest właśnie kopanie, czyli mining. Proces ten jest formą wynagrodzenia dla kopaczy (górników) konkretnej kryptowaluty. W zamian za swoją pracę dostają oni nowo wytworzoną krytpowalutę. Praca górników jest niezwykle ważna dla infrastruktury blockchainów, ponieważ im więcej górników (node'ów) pracuje, tym sprawniej funkcjonuje sieć. Dzięki temu jest ona również bardziej rozproszona i bezpieczna. Obecnie istnieją różne rodzaje kopania kryptowalut, ale najpopularniejsze są dwa, których będzie dotyczył ten artykuł.
KUP NAJTANIEJ KRYPTOWALUTY
Bezpieczne połączenie SSL
PoS – Proof-of- stake
Proof-of- stake to tzw. stakowanie monet. Jest to proces, który opiera się na oficjalnej aplikacji, stworzonej przez twórców kryptowaluty i jednocześnie pełniącej rolę portfela. Może on mieć większą lub mniejszą ilość funkcji. Tego rodzaju portfel ściąga listę wszystkim transakcji wykonanych od momentu uruchomienia sieci blockchain. Jest to tzw. synchronizacja portfela, po której można przystąpić do minigu, czyli wydobywania coinów. Moc obliczeniowa portfela jest zwykle uzależniona od ilości sztuk monety w portfelu. Górnik, czyli node, jest wówczas węzłem sieci i przy włączonym portfelu oraz połączeniu z siecią bierze udział w potwierdzaniu transakcji odbywających się w ramach danego blockchaina. W ten sposób górnik wspiera sieć i zostaje za to nagradzany nowo wytworzonymi monetami, które dopisywane są do jego portfela. Proof-of- stake jest formą miningu dość obciążającą dla komputera, ponieważ musi on być stale włączony i połączony z internetem.
PoW – Proof-of- work
W kryptowalutach raz na jakiś czas powstaje nowy blok, do którego przekierowywane są transakcje. Zostają one tam zweryfikowane i zapisane. Każdy powstający blok powoduje mocniejsze zaszyfrowanie danych, które powstały w poprzednim bloku. Jednak, aby nowy blok mógł zostać utworzony, konieczne są niezwykle skomplikowane obliczenia matematyczne, wymagające ogromnej mocy obliczeniowej. Dostarczają ją tzw. koparki do kryptowalut. Są to wyspecjalizowane urządzenia lub karty graficzne, cechujące się zmniejszonym poborem mocy i zwiększoną wydajnością. W przypadku bitcoinów nowy blok powstaje średnio co 10 minut i właśnie przez ten czas koparki bitcoinowe na całym świecie szukają odpowiedniego rozwiązania matematycznego. Maszyna, która je znajdzie, wytwarza nową pulę bitcoinów. Otrzymuje je górnik, którego maszyna znalazła poprawne rozwiązanie matematyczne. Generowanie każdego bloku rozpoczyna się w przypadku bitcoina co 10 minut. Nazwa systemu – proof-of- work – wynika z tego, że do wytworzenia nowej puli bitcoinów niezbędna jest praca, a jej efekty do nowe sztuki kryptowaluty.
Czy warto kopać kryptowaluty?
Kopanie kryptowalut to zadanie niełatwe, dlatego przed rozpoczęciem kopania warto wiedzieć, jakie problemy się z tym wiążą. Jednym z negatywnych aspektów miningu jest trudność wydobycia i ROI. Koniecznie trzeba policzyć, czy wydobycie w ogóle będzie się opłacać. Ilość wydobywanych monet zależy od ROI (Return of Investment). Trudność wydobycia wzrasta wraz z dołączanie do sieci kolejnych koparek. Im większa moc obliczeniowa w danym blockchainie, tym mniej kryptowaluty jest wydobywane. Piętą achillesową miningu jest również pobór energii – przed podłączeniem sprzętu do prądu warto zrobić przegląd instalacji elektrycznej, aby uniknąć problemów z brakiem prądu. Koparki powodują również powstawanie dużych ilości ciepła i hałasu. Niezbędne są również umiejętności, czas, wiedza oraz drogi sprzęt.
Brak Komentarza