Kryptowaluty to w dzisiejszych czasach zjawisko globalne, o którym słyszał niemal każdy. Jednak nadal niewiele osób rozumie czym właściwie są kryptowaluty, a banki, rządy oraz wiele przedsiębiorstw nie docenia ich znaczenia ekonomicznego. Chociaż wiele różnego rodzaju instytucji publikuje na ten temat artykuły czy rozpoczyna tzw. blockchainy, to podstawowe pojęcia pozostają dla większości ludzi niezrozumiałe.
Jak powstały kryptowaluty?
Za pojawieniem się pierwszej kryptowaluty – bitcoina stoi osoba lub osoby przestawiające się jako Satoshi Nakamoto. Początkowo w ogóle nie miała to być waluta, a elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer. Pierwsze wydanie bitcoina zostało ogłoszone 9 stycznia 2009 roku – system miał w założeniu zapobiegać podwójnemu opodatkowaniu. Cechował się zupełnym
zdecentralizowaniem – nie miał centralnego organu ani serwera. Właśnie dlatego do działania sieci niezbędna jest jej każda pojedyncza jednostka. Satoshi sprawił, że udało się osiągnąć konsensus bez zarządzania centralnego. Kryptowaluty to w pewnym stopniu efekt uboczny planu, którego celem było stworzenie sieci płatności.
KUPUJ NAJTANIEJ KRYPTOWALUTY
Bezpieczne połączenie SSL
Kryptowaluty – co to właściwie jest?
Najprościej rzecz ujmując kryptowaluty to ograniczone wpisy w bazie danych. Ich zmiana jest możliwa wyłącznie na określonych warunkach. Bitcoin, czyli pierwsza kryptowaluta, jest zdecentralizowaną bazą peereów, prowadzącą do konsensusu związanego z kontami i saldami. Jest to bardziej waluta niż cyfra widoczna na koncie bankowym. Generalnie można stwierdzić, że kryptowaluty to wpisy w tokenie, umiejscowione w zdecentralizowanych konsensusowych bazach danych. Nazwa kryptowaluty wywodzi się z tego, że są one zbudowane na kryptografii. Nie zabezpieczają ich ludzie, ale skomplikowane wzory matematyczne. Kryptowaluty mają właściwości transakcyjne i pieniężne.
Właściwości transakcyjne kryptowalut
Transakcje kryptowalutami są nieodwracalne – po wykonaniu płatności nie ma opcji, aby ją cofnąć. W przypadku, gdy środki zostały wysłane do kogoś przez pomyłkę lub w wyniku oszustwa, nie ma żadnej możliwości, aby zostały zwrócone. Transakcje są także anonimowe, co oznacza, że zarówno płatności, jak i konta nie są w żaden sposób powiązane z realnymi tożsamościami.
Bitcoiny są otrzymywane na tzw. adresach, czyli losowych łańcuchach, które składają z ok. 30 znaków. Analizowanie przepływu transakcji jest najczęściej możliwe, ale połączenia tożsamości z adresami już niekoniecznie. Kryptowalutami można wykonywać transakcje szybki i globalnie – rozprzestrzeniają się one w sieci i są potwierdzane w ciągu zaledwie kilku minut. Fizyczna lokalizacja nie ma żadnego znaczenia – środki przelewane są w tym samym czasie zarówno do sąsiada, jak i do kogoś, kto mieszka po drugiej stronie globu. Kapitał pieniężny ulokowany w kryptowalutach jest zabezpieczony system kryptografii publicznego klucza. Użytkownicy posiadają klucze prywatne i tylko dzięki nim mogą dokonywać transakcji. Schemat jest niemożliwy do złamania, ponieważ składa się z ogromnych liczb. Co ważne, oprogramowanie do korzystania z kryptowalut można pobrać bezpłatnie – nikt nie może tego zabronić.
KUPUJ NAJTANIEJ KRYPTOWALUTY
Bezpieczne połączenie SSL
Pieniężne właściwości kryptowalut
Podaż kryptowalut jest kontrolowana – większość z nich ogranicza dostawę tokenów. W przypadku bitcoina dostawa w czasie ulega zmniejszeniu, a ostateczne liczba wynosi ok. 2140. Dostawa tokenów jest kontrolowana zgodnie z harmonogramem, który jest zapisany w kodzie. Dzięki temu podaż danej kryptowaluty w przyszłości można obliczyć w każdej chwili. Kryptowaluty, chociaż są walutami wirtualnymi, to mają określoną wartość i nie stanowią długu, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy na koncie bankowym. Odbierają one centralnym bankom kontrolę nad deflacją i inflacją, ponieważ manipulują podażą monetarną. Z tego właśnie względu w większości krajów nie zostały jeszcze uznane za prawny środek płatniczy. Jednak wiele się w tej kwestii zmienia, ponieważ coraz więcej firm umożliwia płatności kryptowalutami i rewolucji tej raczej nie da się już powstrzymać.
Brak Komentarza