Kryptowaluty, zwane także walutami wirtualnymi, to zjawisko, o którym do niedawna jeszcze nikt nie słyszał.
Pieniądze, jakimi operujemy, na co dzień, jest rodzajem papierowej waluty wypuszczonej i gwarantowanej przez bank centralny poprzez słowa i oświadczenia uczciwości i które mogą działać, jako środek zapłaty.
Kryptowaluta, czyli waluta kryptograficzna to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. W odróżnieniu do tradycyjnych, są walutami, które umożliwiają dokonywanie transakcji na całym świecie bez konieczności ich wymiany.
Kryptowaluty, których na świecie istnieje już kilkaset, wzbudzają zainteresowanie zarówno pod względem idei wolności i niezależności, które ze sobą niosą, jak iz punktu widzenia możliwych zysków inwestycyjnych.
Jakie są rodzaje kryptowalut?
Pierwszą walutą, które wprowadzono do obrotu, był Bitcoin (BTC). Od momentu wprowadzenia, czyli od 2009 roku, jego wartość stale wzrasta i obecnie 1 BTC kosztuje niemal 27 tysięcy złotych na dzień 9 listopada 2017. Obecnie do wyboru jest ponad 700 kryptowalut, ale najważniejszą nadal pozostaje Bitcoin.
Jakie są zalety kryptowalut
- używanie bez przeszkód na całym świecie
- przysyłanie bez żadnych pośredników tkj bank czy kantor
- anonimowość
- transakcje natychmiastowe
- bezpieczne
Przechowywanie kryptowalut
Ktoś, kto posiada kryptowalutę, przechowuje ją na swoim komputerze, lub smartfonie za pomocą specjalnej aplikacji – tzw. Portfela. Dostęp do portfela ma tylko właściciel kryptowaluty, który posiada klucz prywatny, dlatego niemożliwe jest dwukrotne wydanie tej samej jednostki.
Jeśli właściciel chce dokonać transakcji, robi to w sposób bezpośredni, przelewając środki do osoby zainteresowanej za pomocą zaszyfrowanego kodu.
Zaawansowane metody matematyczne i kryptograficzne uniemożliwiają podwójne wydanie kryptowaluty, jej podrobienie lub kradzież. Cały system oparty jest na technologii blockchain.
Kryptowaluty mają charakter deflacyjny, co oznacza, że absolutnie w dużym stopniu odzwierciedlają one wartość, którą reprezentują oficjalnie. Być może jest to jeden z powodów, które sprawiają, że rządy różnych państw niechętnie patrzą na kryptowaluty i nie chcą wpuścić ich do systemu finansowego.
Na uwagę zasługuje fakt, że takie wirtualne waluty, których jest co najmniej prawie tysiąc, są tanie w użyciu, gdyż nie występują koszty bankowe, a przy tym użytkownicy pozostają niemal anonimowi. Elektroniczny obrót tylko kryptowalutami odbywa się szybciej, aniżeli przy pieniądzach starszej daty, co również zachęca do ich zdobywania.
Każdy z użytkowników ma sporą wolność, a przy tym oszczędza czas oraz pieniądze, które wydaje przy tradycyjnych transakcjach. Wymiana nowoczesnych środków płatniczych może się odbywać co najmniej na trzy sposoby, to jest twarzą w twarz, w kantorze lub za pośrednictwem wirtualnej giełdy np BitBay.
Obrót kryptowalutami odbywa się elektronicznie, bez udziału żadnego systemu bankowego bezpośrednio między użytkownikami waluty kryptograficznej, czyli w technologii peer to peer. Oznacza to, że transakcja nie jest w żaden sposób nadzorowana.
Nie ma więc podmiotu, który poinformuje organy skarbowe, jeżeli będziemy chcieli sprzedać dużą ilość jednostek kryptowaluty, jak dzieje się to w przypadku transakcji bankowych na kwotę przekraczającą równowartość 15 tys. euro. Nikt nie może też „zablokować” naszego konta. Nie „wejdzie” też na nie komornik.
Biorąc pod uwagę powyższe, okazuje się, że misja kryptowaluty sprowadza się tak naprawdę do jednego słowa, które brzmi „wolność”.
Wśród licznych kryptowalut najpopularniejszą jest Bitcoin, który jest znany od 2008 roku. Zdecydowanie należy stwierdzić, że to on otwiera oczy ludziom znającym się na finansach. Zdobycie pierwszych jednostek tej waluty nie stwarza problemów, ponieważ wystarczy kupić na kryptowalutę na giełdzie bitbay.
Oczywiście, są też pewne mankamenty kryptowalut. Równie łatwo jest je zdobyć osobom o złych intencjach, to jest przestępcom, którzy za pośrednictwem nowatorskiego spojrzenia na pieniądz, mogą upłynnić posiadane środki i prowadzić rozmaite interesy. Znalezienie sposobu na uniknięcie takich sytuacji pozwoliłoby na pozbawienie argumentów przeciw politykom, którzy nie są przychylni dla funkcjonowania kryptowalut. Nie ulega jednak wątpliwości, że już jest to przyszłość finansów, z czego na pewno nie będą zadowoleni konserwatyści, osoby bardzo przywiązane do narodowych walut.
Brak Komentarza