Kryptowaluty to obecnie najnowocześniejsza forma pieniądza. Jest to rozproszony system księgowania aktywów, zachowujący pamięć o wartości wykorzystując jednostki umowne.
Mówiąc w inny sposób kryptowaluty to pieniądze elektroniczne, który istnienie opiera się na kryptografii. Do swojego istnienia wykorzystują technologię blockchain czyli zdecentralizowaną bazę danych.
Nie wykorzystują do soijego funkcjonowania centralnych komputerów, ale opierają się o system peer-to-peer.
Kryptowaluty nie są kontrolowane przez systemy bankowe, finansowe lub rządowe. W związku z tym wiele państw miało problem z legalizacją obrotu kryptowalutamia w swoim obrębie, ponieważ instytucje nadzoru nie miały i nie mają wpływu na ich wykorzystanie.
Kryptowalutom dość trudno się przebić do głównego obiegu, ale niestabilność walut tradycyjnych na giełdach światowych i pojawiająca się inflacja, coraz bardziej przekonują inwestorów do siebie.
Ewolucja kryptowalut zaczęła się już latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale za ich debiut należy uważać rok 2009, kiedy to na rynku pojawił się Bitcoin.
W początkowej wersji kopaniem coin mógł zajmować się każdy wyposażony w dobry komputer. Niestety obecnie jest to niemożliwe, ponieważ niezbędne są urządzenia o ogromnej mocy przeliczeniowej i szeroki dostęp do źródeł energii.

kurs bitcoin
Kryptowaluty funkcjonują jak cyfrowe pieniądze, mają swoją określoną wartość w walucie tradycyjnej. Mogą być przechowywane w wirtualnych portfelach, skąd zawsze można dokonać transakcji przelewem.
W przypadku kryptowalut liczba coinów określona jest przez twórcę, Bitcoiny zaplanowane są na 21 milionów monet. Ten typ dystrybucji wirtualnego pieniądza pozwala zapobiec inflacji.
Systemy są tak przygotowane, by niemożliwe było dorobienie dodatkowej waluty.
Obrót kryptowalutami omija systemy bankowe, podlega tylko ogólnym, informatycznym systemom zabezpieczeń, co nie oznacza, że nie mogą być one zhakowane.
W związku z tym każdy użytkownik ma swoje własne, autonomiczne i unikalne sposoby korzystania z portfeli. Każda operacja wymaga podwójnego logowania i jest skrupulatnie odnotowywana.
Kryptowaluty w szerokiej dystrybucji dostępne są na giełdach kryptowalut. W Polsce najpopularniejsza jest BitBay, a na świecie Binance i Bittrex. Na BitBay możliwe są operacje w złotówkach.
Giełdy są też miejscem, gdzie zarabia się lub traci na kryptowalutach. Inwestowanie w nie wiąże się sporym ryzykiem. Często ulegają znacznym wahaniom i trzeba być dobrze rozeznanym lub cierpliwym użytkownikiem, aby zyskać znaczący dochód. Najpopularniejszymi coinami są Bitcoin i Ethereum, ale obecnie funkcjonuje około 6000 różnych kryptowalut.
Dlatego należy się wykazać bardzo dobrą znajomością rynku, aby wykorzystać nieznane i nie stracić na liderach. Najczęściej użytkownicy kryptogiełd zarabiają na spekulacjach, czyli szybkich zakupach i sprzedaży.
Zyskiem jest różnica kursowa. Kolejnym sposobem jest tzw. arbitraż czyli spekulowanie pomiędzy giełdami. Wersja dla początkujących do inwestycja długoterminowa, z przeczekaniem okresów spadkowych.
Przykładem jest Bitcoin, który w 2013 r. zanotowała znaczne spadki, aby w 2021 r. osiągnąć niebotyczną cenę.
Sposobem na zarabianie na kryptowalutach jest obstawianie kursu, dokonując zakupu instrumentów pochodnych czyli kontraktów terminowych i opcji binarnych.
Kryptowaluty zapewniają anonimowość na światowych giełdach, w Polsce istnieje system weryfikacyjny, aby uniknąć przestępstw finansowych.
Takie aktywa zawsze przyciągają oszustów przestępców informatycznych, dlatego trzeba pamiętać o wielotorowym zabezpieczeniu konta czyli portfela.
Należy pamiętać, że w Polsce giełdy kryptowalut są traktowane jak giełdy kapitałowe i wszelkie zyski są opodatkowane.
Kryptowaluty zrewolucjonizują światowe finanse w najbliższym czasie. Ich odporność na inflację i wysoka wartość stawia ich na pozycji bezpiecznej przystani, która do tej pory była zarezerwowana dla złota. Należy bacznie obserwować, żeby nie przegapić właściwego momentu.
Kopanie kryptowalut – na czym polega? Czy warto?
W świecie realnym obowiązuje waluta rzeczywista, fiducjarna, nad którą pieczą dzierżą narodowe fundusze gwarancyjne, instytucje bankowe i finansowe oraz Bank Światowy.
Jest to waluta z jednej strony kontrolowana, z drugiej skłonna do inflacji lub deflacji. Regulacje walutową mają za zadanie utrzymanie stabilnej sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach i rejonach świata.
Kryptowaluty to pod względem technicznym zupełnie inny produkt, jednak reagujący ekonomicznie podobnie jak waluty fiat, tylko w oparciu o trochę inne zasady.
Kryptowaluta to wirtualny środek płatniczy działający na zasadzie księgowania rozproszonego i wykorzystujący technologię blockchain.
Liczba kryptowalut na rynku jest spora, a każda z nich ma inne zasady pozyskiwania.
Ponieważ najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, dlatego najwygodniej jest na jego przykładzie zaprezentować techniką kopania czyli minimgu.
Jest system procesów kryptograficznych, gdzie komputery użytkowników pracują według określonych algorytmów. W przypadku krytowalut nie ma banku, występuje natomiast bezpośredni przesył.
Kopanie polega na przeprowadzaniu skomplikowanych obliczeń matematycznych, przy użyciu specjalnych aplikacji zwanych koparkami.
W początkowej fazie tworzenia się kryptowalut możliwe było używanie zwykłego komputera, jednak obecnie wymagane są urzadzenia o ogromnej mocy obliczeniowej i dostęp do źródeł energii, ze względu na duży pobór mocy.
Istnieją dwie metody Proof of work( dowód pracy) i Proof of stake (dowód stanu). W przypadku pierwszej dowodem wykonanej pracy jest znalezienie ciągu licz, które jest rozwiązaniem problemu matematycznego.
Proof of stke zależy od liczby monet będących w portfelu użytkownika. Określony algorytm ma za zadanie potwierdzić transakcję. W rzeczywistości im więcej monet jest w portfelu tym większa szansa na wykopanie kolejnych.
Wady i zalety Proof of work.
Ogromnym kosztem jest cena urządzenia niezbędnego do wykonywania działań matematycznych oraz zużycie prądu, które w przypadku tej formy jest bardzo duże.
Urobek w tym przypadku odbiera się codziennie, co przy zmienności kursu jest dużą zaletą. Ten sposób pozwala również na zamianę kryptowalut na waluty fiat w sposób poufny i nieodnotowywany przez urzędy fiskalne.
Wady i zalety Proof of stake
Komputer musi być ciągle online, a przechowywanie krytowalut w portfelu dostępnym w sieci niesie w sobie pewne ryzyko. Urządzenie jest narażone na zhakowanie i kradzież, pomimo wielokrotnego zabezpieczenia.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest założenie oddzielnego systemu. Główną zaletą kopania tą metodą są niskie koszty wejścia oraz utrzymania systemu.
Obecnie na rynku jest wiele programów ułatwiających kopanie kryptowalut. Należą do nich:
- MinerGate,
- CGMiner,
- Claymore,
- Bitcoin Miner,
- Bitcoin Core.
Do zwiększenia wydajności potrzebna będzie również modyfikacja kart graficznej, aby była najwydajniejsza przy najniższym poborze energii elektrycznej.
Czy kopanie kryptowalut się opłaca?
Odpowiedź jest bardzo trudna. Być może tych najbardziej popularnych nie da się wykopać przy użyciu słabego sprzętu, ale ciągle pojawiają się nowe.
Na rynku obecnych jest również wiele mniej znanych, ale rokujących kryptowalut, dlatego warto bliżej zapoznać się ze schematem ich pozyskiwania. Inwestycja w bardzo drogi sprzęt i koszty energii mogą znacznie przekroczyć potencjalne zyski, dlatego warto rozważnie oceniać swoje możliwości.
Mniej polpularne kryptowaluty mogą oferować całkiem przyzwoite stopy zwrotu, co często się przekłada na całkiem spory zysk.
Opłacalność kopania zależy od:
- kursu waluty,
- kosztów kopania,
- stopnia trudności kopania,
- liczby dni od upłynięcia terminu.
Te wszystkie warunki należy wziąć pod uwagę, decydując się na kopanie.
Mniej wytrwałym i obznajomionym z tajnikami informatyki polecałbym korzystanie z giełd kryptowalut. Na początek warto pomyśleć o inwestycjach długoterminowych i dywersyfikacji posiadanych zasobów. To jest też sposób na zarabianie na kryptowalutach.
Brak Komentarza