Kopanie kryptowalut – inaczej proces wytwarzania wirtualnych monet z angielskiego: mining. Kopaniem zajmują się „Górnicy”. Górnik to osoba wydobywającą bitmonety tkj Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Lisk ,Game, Dash, Litlecoin i inne. Wydobywanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą urządzeń o odpowiedniej mocy obliczeniowej. Jeszcze kilka lat temu jak Bitcoin był w początkowej fazie, można było wydobywać kryptowaluty na swoim własnym w miarę dobrym komputerze, niestety te czasy już dawni się skończyły.
Dlaczego mining jest drogi?
Bardzo łatwo wytłumaczyć dlaczego kopanie nie jest opłacalne dla przysłowiowego „kowalskiego” na przykładzie Bitcoina. Gdy Bitcoin ujrzał światło dzienne, było wiadomo że będzie ich ograniczona ilość szt. nie więcej niż 21 milionów. Wartość Bitcoina była bardzo niska, poniżej 1$, jej zdobycie było banalnie proste, do kopania waluty wystarczyło podłączyć się do sieci i zainstalować prosty program. Wraz z rozwojem sieci pierwsi użytkownicy kryptowaluty nadali rozpęd wartości Bitcoina. Coraz więcej użytkowników, coraz mniej ograniczonych Bitcoinów. Na chwilę obecną sieć bitcoin posiada największą moc obliczeniową na świecie.
Kopalnie kryptowalut
Aktualnie Kopanie bitcoinów wymaga sprzętu o gigantycznej mocy obliczeniowej. Wewnątrz sieci, w celu zwiększenia wydajności wydobycia, górnicy łączą siły tworząc kopalnie. Kupują pełne magazyny koparek, działających przez okrągłą dobę. Na rynku działa kilka liczących się kopalni, które generują bardzo duże zyski.
Proces wydobywania kryptowalut
Proces wydobywania bitcoinów regulowany jest przez algorytm systemu. Dostosowuje on trudność wydobywania bitmonet do mocy obliczeniowej, jaką dysponuje sieć. Wydobywanie bitcoinów czy innych kryptowalut związane jest z zużywaniem bardzo dużych ilości prądu. Mining jest procesem bardzo energochłonnym. Na chwilę obecną sieć bitcoin posiada największą moc obliczeniową na świecie. Koparki kryptowalut pracują bez przerwy dlatego z ich pracą wiąże się bardzo duże zużycie energii elektrycznej. Zakup taniego sprzętu ze względu na koszty jego obsługi jest po prostu nieopłacalny.
Bitcoin powstaje w procesie zwanym kopaniem lub wydobywaniem. W zamian za użyczenie sprzętu oraz pokrycie kosztu prądu potrzebne do funkcjonowania sieci górnicy otrzymują nagrodę w postaci bitcoinów.
Z pewnością słyszałeś o znacznym wzroście cen kart graficznych. Przyczyną jest ogromna popularność kryptowalut! To właśnie przez kryptowaluty cena kart wywindowała bardzo wysoko. Wiele osób, firm kupuje bądź samemu składa tzw. koparki do kopania kryptowalut gdzie duża ilość kart graficznych jest najważniejszym elementem wydajności całego zestawu! 🙂 Nie ma tak dobrze. Zainteresowanie Bitcoinem powoli osiąga swój szczyt i ci, którzy zamiast inwestować nadal się tylko tematem interesują, mają coraz mniejsze szanse na tanie zdobycie monet. Kryptowaluty wpłynęły na rynek tak bardzo, że producenci kart graficznych robią specjalne karty, które będą przystosowane do ich kopania. Oczywiście karty miałyby mniejszy okres gwarancji, kosztowałyby mniej i byłyby przeznaczone tylko do kopania bez portu wideo.
Kopanie czy to jest w ogóle dla mnie?
W większości przypadków kopanie jest możliwe, ale jedynie na wyspecjalizowanych maszynach, ale należy mieć świadomość tego, że pojawiają się inne kryptowaluty, które mogą zmienić oblicze rynku. Warto dodać, że nowsze rozwiązania nadal można kopać przy użyciu standardowych kart graficznych, co daje nam możliwość szybkiego zarobku na nowo powstałych kryptowalutach . Perspektywa ponownego otwarcia i uzyskania zysku z pewnością kusi wiele osób, dlatego też warto zupełnie inaczej popatrzeć na kopanie kryptowaluty, które nie jest wcale takie nieopłacalne. Należy mieć na uwadze, że tego typu zajęcia to nic innego jak biznes, gdzie każdy chce zarobić, im więcej osób korzysta z danych rozwiązań, tym bardziej staje się to nieopłacalne dla reszty.
Wydajność koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s). Im wyższa wartość, tym sprzęt jest szybszy i może wykopać większą liczbę Bitcoinów lub innej kryptowaluty. Cały system kopania kryptowalut opiera się na mocy obliczeniowej, matematyce, kryptografii i sieci.
Moc obliczeniowa wyrażana jest w Mh/s czyli określa moc koparek, które wykonyują pewną liczbę prób aby rozwiązać pojedynczy blok. Im szybciej maszyna dokona próby aby rozwiązać blok tym szybciej znajdzie rozwiązanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić dokładnie opłacalność koparki. Jeżeli znamy cenę sprzętu oraz cenę prądu,moc obliczeniową, wartość kryptowaluty którą wydobywamy oraz trudność kopania.
Brak Komentarza