Kursy kryptowalut

Kursy kryptowalut – Od czego zależą

Kursy kryptowalut

kryptowaluta

Kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich kursy biją kolejne rekordy. Do swojej oferty wprowadziły je nawet uznane domy maklerskie, a polskie giełdy dzięki nim efektywnie zwiększyły obroty. Według ekspertów popularność kryptowalut przypomina gorączkę złota, ale należy pamiętać, że jest to młody rynek, który narażony jest na spekulacje i podlega sporym wahaniom.

Czym są kursy kryptowalut?

Kursy kryptowalut to nic innego, jak cena, za którą można je nabyć lub sprzedać. Obecnie w obrocie znajduje się ponad 1000 różnych kryptowalut, a łączny kapitał całego rynku wynosi 100 miliardów dolarów. Niemal połowę tej wartości, bo aż 45 miliardów dolarów, wart jest bitcoin, czyli jedna z najbardziej popularnych kryptowalut, która powstała osiem lat temu. Kurs bitcoina na początku 2017 roku przekroczył cenę uncji złota, a w czerwcu osiągnął zawrotną wartość 3 tysięcy dolarów. Rok temu kosztował ok. 500 dolarów, więc różnica jest ogromna.

kryptowaluty

Kryptowaluty są postrzegane jako łatwy zarobek i sprawdzona inwestycja alternatywna. Nie każdy pamięta, że inwestycje te obarczone są sporym ryzykiem. Rynek jest perspektywiczny i dynamiczny, co wiąże się z dużymi korektami kursów. Bardzo nerwowa atmosfera towarzyszy zwłaszcza kursowi etherium. Od marca 2017 roku do czerwca 2017 roku cena tej kryptowaluty wzrosła z 19 dolarów do prawie 400 dolarów. W sierpniu kurs spadł do 220 dolarów, w wyniku krachu cena sięgnęła 10 centów. Przyczyną tak drastycznej obniżki była fałszywa wiadomość o śmierci twórcy etherium. Na tym przykładzie doskonale widać jak duże ryzyko wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty.

ile będzie bitcoinów

Na inwestycjach w kryptowaluty mogą zarobić wyłącznie osoby, które na bieżąco śledzą notowania. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na wszelkie wahania kursowe. Największą giełdą kryptowalut w Polsce jest BitBay – jej dzienne obroty wynoszą około 5 milionów dolarów. O połowę niższe obroty osiąga giełda Bitmarket. Na każdej z tych giełd można handlować kryptowalutą, wymieniać ją na tradycyjną oraz na odwrót. Od czerwca na rynku kryptowalut istnieje dom maklerski X-Trade Brokers, który stoi za wprowadzeniem pięciu nowych kryptowalut.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego na początku lipca ostrzegały przed inwestowaniem w kryptowaluty. Przyczyną tego ostrzeżenia jest to, że krytpowaluty nie są prawnym i powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, a do tego nie są gwarantowane przez bank centralnych. Według tych instytucji inwestowanie w kryptowaluty związane jest z ryzykiem utraty środków w razie cyberataku oraz brakiem gwarancji. Ponadto inwestycje w kryptowaluty wiążą się z ryzykiem oszustwa i dużych wahań kursowych.

Mimo negatywnej opinii zarówno NBP, jak i KNF przyznały, że rynek kryptowalut w żadnej mierze nie narusza unijnego ani krajowego prawa. Co więcej, technologia blockchain, na której oparty jest cały rynek kryptowalut, w przyszłości może zostać zastosowana w sektorze finansowym. Obecnie coraz więcej państw uchwala prawo pod kątem kryptowalut oraz technologii blockchain. Kryptowaluty w niektórych państwach są już oficjalnym środkiem płatniczym,  lista sklepów, banków i punktów usługowych, w których można przeprowadzać transakcje walutą wirtualną, stale rośnie. Zarządzanie transakcjami w kryptowalutach umożliwia m.in. Chiński Bank Centralny.

Od czego zależą kursy kryptowalut?

kryptowaluty

Kryptowaluty, podobnie jak tradycyjne waluty, opierają się przede wszystkim na zaufaniu ludzi. Ich kursy zależą wyłącznie od tego, jak wiele osób je kupuje lub sprzedaje. Można więc śmiało stwierdzić, że kursy kryptowalut są ściśle uzależnione od podaży i popytu na rynku. Jednak istnieje także kilka innych warunków, które pośrednio wpływają na ceny walut wirtualnych.

Jednym z czynników odpowiadających za ceny kryptowalut jest koszt energii elektrycznej. Ilości energii wykorzystywanej do obsługi blockchainu są ogromne – obsługa blockchainu samego bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej co niewielkie miasto. Stąd też ceny energii bezpośrednio wpływają na ceny kryptowalut. Ceny podnoszą również koszty wydobycia, na które składa się zarówno cena energii elektrycznej, jak i cena hardware czy innych elementów potrzebnych do wydobywania waluty.

Na kurs walut wirtualnych bezpośrednio wpływa ich użyteczność. Po co kupować coś, co nie przydaje się do niczego? Miarą wartości kryptowalut jest przede wszystkim możliwość płacenia nimi, dokonywania inwestycji, czy inne sposoby wykorzystania, np. smart contracts w przypadku etherium.

btc bitcoin kurs

Ceny na rynku kryptowalut zależą od tego, jak są one postrzegane przez publiczność. Im więcej osób ma chęć kupić daną walutę, tym jej cena jest wyższa. Jednak może się to szybko zmienić, ponieważ na opinię publiczną wpływają wiadomości. Zdarzało się już, że jedna fałszywa wiadomość powodowała krach kryptowaluty. Takie działania są celowe i mogą przyczynić się do dużych strat finansowych inwestorów. Na kursy walut wirtualnych ma wpływ także cena głównej waluty czyli bitcoina, jej zobacz aktualny kurs bitcoina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *