portfel Bitcoin

Jaki portfel BitCoin Ethereum LiteCoin Lisk Dash jest najlepszy?

Bitcoin portfel – jaki wybrać?

bitcoin portfelNie można rozpocząć przygody z wirtualnymi walutami bez posiadania prywatnego portfela bitcoin. Wybierając konkretny produkt należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim warto zastanowić się, gdzie będzie używany bitcoin – na domowym komputerze, telefonie komórkowym czy na dowolnym komputerze w każdym miejscu na świecie? Bardzo ważny jest także poziom bezpieczeństwa portfela i czas przechowywania kryptowaluty.

Podział portfeli

Kryptowaluty są kompletnie niezależne od banków i różnego rodzaju instytucji finansowych. Z tego właśnie względu zarządzanie środkami jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi płatności, a każda transakcja jest odnotowywana przez tzw. internetowy system powiązań, co skutecznie minimalizuje ryzyko oszustwa lub fałszowania waluty.  Bitcoin pozwala na wymianę pieniędzy w nieco inny sposób niż za pośrednictwem tradycyjnych banków, dlatego też powinieneś dokładnie przestudiować dostępne informacje, zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie jakichkolwiek poważnych transakcji. Bitcoin należy traktować z taką samą troską, jak realny portfel we własnej kieszeni, a w niektórych przypadkach nawet poważniej! Zawsze pamiętaj, że sam jesteś odpowiedzialny za ostrożny wybór portfela i przyjęcie dobrych praktyk, aby chronić swe pieniądze.

Portfele bitcoin dzieli się na 5 grup:

portfele w formie aplikacji komputerowej – można ich używać tylko na własnym komputerze, dlatego nie są mobilne. Istnieje możliwość zainstalowania aplikacji na kluczu USB. Do wyboru są portfele pełne i lekkie. Portfele pełne przechowują cały łańcuch bloków i potrzebują dużo miejsca na dysku. Nie są polecane początkującym użytkownikom. Portfele lekkie są przechowywane na serwerach, szybko synchronizują się z siecią i potrzebują niewiele miejsca. Narzędzie tradycyjne to przypomina konto bankowe, daje dostęp do zgromadzonych środków i umożliwia gospodarowanie nimi. Portfel jest chroniony hasłami i posiada tzw. publiczny klucz, który umożliwia zweryfikowanie konta. Właściciel portfela otrzymuje klucz prywatny, dzięki któremu może realizować przelewy. Aplikacja przeprowadza właściciela przez cały proces zakładania konta.

portfele offline – nazywane także sejfami. Służą do przechowywania dużych ilości bitocoinów przez długi czas. Cechują się niską mobilnością,

portfele przeglądarkowe – udostępniane przez serwisy internetowe. Do korzystania z nich wystarczy dowolna przeglądarka na komputerze lub telefonie. Są mobilne, ale zapewniają mniejsze bezpieczeństwo środków. Nadają się tylko do krótkoterminowego przechowywania waluty,

portfele mobilne – dostępne w formie aplikacji na telefony lub tablety. Cechują się dużą mobilnością i pozwalają na zapłatę poprzez zeskanowanie kodu QR,

portfele sprzętowe – maja formę klucza USB. Cechują się dużym bezpieczeństwem, lecz mają ograniczoną mobilność. Można ich używać na dowolnym komputerze lub laptopie z gniazdem USB.

Najpopularniejsze portfele Bitcoin

blockchain

Najłatwiejsze w użytkowaniu są portfele dla użytkowników masowych. Wśród portfeli przeglądarkowych największą popularnością cieszy się portfel webowy blockchain.info. Jest prosty w obsłudze, szybki i dostępny z każdego urządzenia. Nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania, a aplikacja jest intuicyjna i co najważniejsze – po polsku. Do założenia tego portfela wystarczy adres mailowy. Najważniejszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania jest hasło – powinno mieć przynajmniej 30 znaków i nie zawierać całych słów. Warto skorzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, nazywanego 2FA. Identyfikator, czyli Wallet ID, oraz Seed (zwrot do odzyskania hasła) należy zapisać w bezpiecznym miejscu, aby odzyskać dostęp do portfela w przypadku utraty hasła. W praktyce więc, aplikacja BlockChain nie różni się niczym od najlepszych systemów bankowości elektronicznej. Ma jednak nad nimi ogromną przewagę – jest darmowa i anonimowa. Klient Bitcoin nie będzie żądał od Ciebie Twoich danych osobowych, takich jak PESEL czy data urodzenia. To ogromne ułatwienie i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Rejestracja trwa kilka chwil, a po nich jesteś już zarządcą swojej wirtualnej waluty. Portfel ten nie jest zalecany do przechowywania dużej ilości środków.

blockchain.info

Inne popularne portfele przeglądarkowe to:

• Circle.com – łatwy w obsłudze, popularny, bezpieczny

• Coinbase.com – popularny na całym świecie, obsługuje płatności dla biznesu, prosty i szybki,

• Xapo.com – mobilny, rozbudowany.

Wśród portfeli mobilnych najbardziej znane to Mycelim i Xapo. Narzędzia te mają formę aplikacji, które należy ściągnąć i zainstalować. Pozwalają na szybką zapłatę za towary i usługi poprzez zeskanowanie kodu QR. Są wygodne w użytkowaniu i w pełni mobilne. Należy pamiętać, że portfel na urządzeniu mobilnym nie pozwala na zachowanie prywatności. Ponadto urządzenie trzeba dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą lub utrata. Portfele mobilne nie są polecane do przechowywania dużych kwot. Przechowuj tam tylko pieniądze na bieżące wydatki

Xapo

bitcoinNajpopularniejszą aplikacją na komputer jest klient Bitcoin, czyli Bitcoin Core. Portfel znajduje się na dysku twardym. Należy go zaszyfrować hasłem mającym co najmniej 30 znaków. Zalecane jest także zaszyfrowanie dysku lub partycji, na której znajduje się portfel. Największe bezpieczeństwo zapewnia korzystanie z systemu linux lub maszyny wirtualnej. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia portfel Armory. Można go zainstalować na dwóch komputerach, aby jeden stale był online, co stanowi zabezpieczenie przed ingerencją nieuprawnionych osób. Jest to pełny portfel czyli ściąga łańcuch bloków na dysk

Bitcoin Core

Czy portfele BitCoin są bezpieczne?

Bitcoin safe

Jak zwykle – wszystko zależy od Ciebie. Jeśli dostatecznie chronisz swój kod prywatny i korzystasz tylko z zaufanych aplikacji i e-portfeli, to nie masz się czym martwić.Oczywiście możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich wirtualnych finansów. Zawsze stosuj to co aktualnie twój portfel może Ci zaoferować w kwestji bezpieczeństwa, czy to podwójna weryfikacja + dostęp tylko przez wygenerowany sms czy kod, lub jeszcze coś bardziej zaawansowanego, Stosuj to.

Najbezpieczniejsze portfele Bitcoin

numer 1

Jeżeli posiadasz duże ilości Bitcoin’a musisz mieć portfel najwyższej klasy. Zaawansowanym użytkownikom, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie przechowywanych środków, polecane są portfele sprzętowe. Portfele sprzętowe są płatne – ich ceny wynoszą od kilkudziesięciu do nawet 200 euro. Większość tych urządzeń posiada wyświetlacz i przyciski. Należy zabezpieczyć je hasłem i pinem. Portfele sprzętowe to dobry wybór, jeśli myślisz poważnie o bezpieczeństwie i wygodnym, niezawodnym przechowywaniu Bitcoinów.

Portfel sprzętowy jest fizycznym urządzeniem elektronicznym, które zostało stworzone wyłącznie dla zabezpieczenia bitcoinów. Głównym zabezpieczeniem jest fakt, że portfel sprzętowy musi być podłączony do Twojego komputera, telefonu lub tabletu przed zapłaceniem bitcoinami. Ponieważ bitcoiny są cyfrowe, cyberprzestępcy mogą potencjalnie namierzyć Twój “portfela programowy” na komputerze i okraść je, uzyskując dostęp do klucza prywatnego. Generowanie i przechowywanie kluczy prywatnych offline za pomocą portfel sprzętowego gwarantuje, że hakerzy nie mają możliwości uzyskania dostępu do Twoich bitcoinów. Hakerzy musieliby ukraść sam portfel sprzętowy, ale nawet wtedy może być on zabezpieczony kodem PIN.

Dlaczego powinieneś kupić portfel sprzętowy?

  • Najprostszy sposób na bezpieczne przechowywanie bitcoinów
  • Proste tworzenie kopii zapasowych i bezpieczeństwo
  • Mniejszy margines błędu; konfiguracja jest prosta nawet dla mniej zaawansowanych technicznie użytkowników

Jedynym minusem portfela sprzętowego jest jego cena. Warto za nie zapłacić, jeśli posiadasz znaczną ilość bitcoinów. Portfel sprzętowy ochroni kilkaset bitcoinów równie skutecznie jak kilka milionów.

Trzy najbardziej popularne portfele sprzętowe to:

  • Trezor
  • KeepKey
  • Ledger Nano S

Trezor – opis portfela

trezor portfel

Trezor najpopularniejszy i pierwszy portfel sprzętowy stworzony pod kryptowaluty.  Jest bajecznie prosty w obsłudze. Całość sprowadza się do podłączenia go do komputera i instalacji wtyczki pod przeglądarkę internetową. Następnie wykonujemy kopię zapasową w formie „brain wallet”.
Gdy zasilimy już adres BTC, do którego klucze przechowywane są w urządzeniu możemy albo schować je w bezpiecznym miejscu albo zacząć przy jego pomocy wykonywać płatności.

Trezor poza ochroną PINem, niezbędnym do wykonania transakcji ma wbudowane dwa przyciski – których nie jest w stanie zdalnie uruchomić wirus ani żaden haker, gdyż trzeba je po prostu przycisnąć palcem. Mamy do wyboru przycisk anuluj i potwierdź. Gdy transakcja którą chcemy wykonać prawidłowo wyświetli się na Trezorze – akceptujemy płatność i jest ona wykonywana.

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Zcash, Dogecoin (brak software wspierającego), Ethereum i Ethereum Classic (przez MyEtherWallet), wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (np. Golem). Są plany, by wprowadzić Monero, ale obecnym priorytetem twórców jest rozwój Trezor 2.

Urządzenie TREZOR kosztuje €89 ~ 380PLN i można je nabyć w oficjalnym sklepie TREZOR .

Trezor

KeepKay – opis portfela

keepkey

KeepKey został wydany we wrześniu 2015 roku i był to drugi na rynku portfel sprzętowy Bitcoin z wyświetlaczem. Większy wyświetlacz KeepKey oferuje dodatkowe funkcje zabezpieczeń, których brakuje w Nano S i Trezor.

Logujemy się do portfela w niemalże identyczny sposób jak w Trezorze, czyli poprzez wprowadzenie kodu PIN na ekranie monitora. Mamy możliwość wygenerowania passphrase, aczkolwiek tylko jedno dla wszystkich portfeli. Gdy zgubimy nasz portfel możemy odzyskać zawartość dzięki wygenerowanemu wcześniej recovery seed. Urządzenie, podobnie jak Trezor, oparte jest na procesorze ARM® Cortex™-M3. Koncepcja zabezpieczeń jest więc niemalże identyczna jak w Trezorze.

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Ethereum, Dogecoin, Namecoin, Testnet.

keepkey portfel

Ledger Nano S – opis portfela

Ledger Nano S

Podobnie jak w przypadku poprzedników do naszego portfela logujemy są za pomocą kodu PIN (tym razem wybierając odpowiednie numery na urządzeniu). Również mamy możliwość ustawienia passphrase, ale nie ma możliwości ustawienia osobnych dla każdego portfela (jak ma to miejsce w Trezorze). Gdy zgubimy nasz portfel możemy odzyskać zawartość dzięki wygenerowanemu wcześniej recovery seed.

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Ethereum, Ethereum Classic, Dogecoin, Stratis, wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (np. Golem). Ledger bardzo stawia na integrację z altcoinami i chwali się ambitnymi planami na integrację nowych walut

Obsługa jest prosta, od początku jesteśmy prowadzeni za rękę – w pudełku znajdujemy instrukcję krok po kroku. Instalujemy aplikację na komputerze. Robimy backup słów, które posłużą jako mechanizm odzyskiwania. Ustalamy PIN. Gdy podłączymy wallet przez USB do komputera, wallet się aktywuje i możemy wybrać aplikację kryptowaluty, która zostanie odblokowana na komputerze i uzyskujemy dostęp do wysyłania, sprawdzania stanu konta, kontroli aplikacji (wersje, update), dokonywania transakcji. Transakcje potwierdzamy w portfelu.

Ledger Nano S portfel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *