Kryptowaluty to wciąż bardzo kłopotliwy cyfrowy pieniądz. Narodowe instytucje finansowe uważają go za prania brudnych pieniędzy, a obrońcy środowiska oskarżają kopiących o niekorzystny wpływ na środowisko ze względu na duże zużycie energii.
Dlatego wiele państw bardzo ostrożnie podchodzi do tej formy pozyskiwania oraz wykorzystania pieniądza do obrotu giełdowego.
Duża kontrola przepływu zasobów finansowych doprowadziła do zastosowania koniecznych restrykcji wobec waluty cyfrowej.
- W zupełnie innym kierunku postanowiła pójść Ukraina, która obecnie jest obiektem działań wojennych. Prezydent Włodymyr Zełenski postanowił zalegalizować możliwość obracania kryptowalutą.
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy poinformowało, że dopuszcza do prowadzenia działalności zarówno zagraniczne, jak i ukraińskie giełdy. Firmy, które obracają kryptowalutami, będą mogły korzystać z usług ukraińskich banków i otwierać tam konta bankowe.
Posunięcie Włodymyra Zełenskiego i Ministerstwa Transformacji Cyfrowej jest związane z otrzymywaniem darowizn i dotacji finansowych w postaci kryptowalut, wspomagających w wojnie z Rosją. Świat w ten sposób dofinansowuje ukraińskie wojsko w odpieraniu napaści rosyjskiej.
Są to pieniądze przeznaczone na zakup broni i wszystkich innych artykułów niezbędnych do prowadzenia działań wojennych, tworzenie pomocy dla obywateli, organizowanie współpracy haktywistów.
Nowe rozporządzenia ściśle określają ramy prawne funkcjonowania giełd kryptowalut oraz obrotem cyfrowym pieniądzem w celu uniknięcia nadużyć.
- Ukraina dostała równowartość około 100 mln USD w kryptowalutach, jako pomoc humanitarną i wojskową.
Jest to wsparcie dla działań zbrojnych na terenach zaatakowanych przez Rosję.
Legalizując kryptowalutę na Ukrainie, prezydent Zełenski jednocześnie ustalił jakimi zasadami muszą się kierować posiadacze i inwestorzy oraz giełdy.
Rynek kryptowalut jest kontrolowany i cenzurowany przez te same instytucje finansowe, które zajmują się giełdą papierów wartościowych.
Banki mogą, a wręcz mają obowiązek zakładać rachunki posiadaczom wirtualnych zasobów finansowych oraz realizować przelewy na giełdy i z powrotem na konta prywatne lub firmowe.
Wszystkie działania instytucji finansowych są obecnie ukierunkowane na uregulowania prawne dotyczące finansów i prawa cywilnego, aby zapobiec nadużyciom.
Obecna ustawa reguluje stan prawny, klasyfikację i własność wirtualnych aktywów oraz określa warunki ich wykorzystania.
Monitoruje również zasady ich przepływu i wykorzystania, ustala politykę kraju w sprawie kryptowalut oraz nadzoruje licencje do prowadzenia giełdy.
Zmiany w ustawie zostały zaproponowane 17 lutego 2022 r. i zatwierdzone 16 marca 2022 r.
W obliczu wojny Ukraina wykorzystuje NFT, czyli tokeny niezamienne do walki z agresją.
Rząd pod przywództwem Włodymyra Zełenskiego podjął decyzję o stworzeniu kolekcji NFT, opowiadającej historię ciągle toczącej się wojny.
Jest to swoistego rodzaju muzeum obrazujące tragiczne losy Ukraińców walczących z napaścią Rosji. Chcą w ten sposób udokumentować i pokazać całemu światu grozę wojny oraz losy zwykłych ludzi borykających się z tragiczną sytuacją ich kraju.
Każdy token ma przedstawiać poszczególne elementy walki z najeźdźcą tak, by powstała cyfrowa dokumentacja zaistniałej sytuacji.
Póki będą trwały walki zbrojne, póty Ukraińcy będą emitować tokeny dotyczące ich losów.
Całość będzie układała się w tragiczną historię Ukrainy. Jest to jeden ze sposobów cyfrowej dyplomacji, pokazującej światu zmieniające się losy tego kraju.
Brak Komentarza